Blog o samolotach, lotnictwie - mojej pasji.

Książki dla lotników

Wielkimi krokami zbliża się czas kupowania świątecznych prezentów. Jeśli wśród naszych znajomych znajdują się osoby, które dużo czytają, a jednocześnie interesuje ich lotnictwo, to może dobrym pomysłem będzie książka o takiej tematyce? Udało mi się przeczytać kilka takich pozycji, od lekkich powieści, przez wywiad, biografie, aż do tematyki wojskowej. Poniżej książki z mojej biblioteczki i krótki opis każdej z nich.



Leci z nami pilot. Kilka prawd o liniach lotniczych     Sebastian Mikosz
Autorem książki jest były prezes PLL LOT. Opowiada on o tym jak działa linia lotnicza, jak wygląda obsługa naziemna i w przystępny sposób wyjaśnia wiele zawiłości. Dla wszystkich osób ciekawych jak tworzą się ceny biletów, czym są programy lojalnościowe, albo jak wygląda kariera pilotów i personelu pokładowego, to będzie na pewno ciekawa lektura. Autor porusza też temat strachu przed lataniem, wypadków lotniczych i wiele innych.

Air Babylon     Imogen Edwards-Jones i Autor Anonimowy
Kolejna książka tej autorki ujawniająca kulisy nieznane dla zwykłych ludzi. Tym razem współautorem jest personel linii lotniczej. Air Babylon opisuje dobę z życia linii lotniczej. W postaci przystępnego opowiadania przekazuje jakie sztuczki stosują pracownicy, a także jak ciężka i wymagająca jest to praca. Głównym bohaterem jest menadżer linii lotniczej na jednym z brytyjskich lotnisk. Jego dzień pracy rozpoczyna się bardzo wcześnie i kończy urodzinami współpracownika w... Dubaju. Książka niesie też ostrzeżenie: warto zachowywać się kulturalnie w stosunku do personelu zarówno naziemnego, jak i załogi na pokładzie. Mają wiele sposobów na zniechęcenie nas do latania. Nie jest to utwór na wysokim poziomie pod względem literackim, ale łatwo się go czyta.


Lot Wrony   Leszek Chorzewski
Opisuje historyczne lądowanie B767 PLL LOT bez wysuniętego podwozia 11 listopada 2011 r. Kpt. Wrona był pierwszym, który zdecydował się lądować w ten sposób samolotem pasażerskim. Książka wyjaśnia co było przyczyną awarii podwozia i pokazuje jak wyglądały działania wszystkich pracowników i służb. Zostały też pokazane reakcje pasażerów w formie fikcyjnych postaci.

Lot do Nieba    kpt. Dale Black
Książka napisana przez amerykańskiego emerytowanego pilota. Kpt. Black w młodości, w trakcie lotu szkoleniowego, uległ poważnemu wypadkowi, cudem przeżył, lekarze nie dawali mu szans na powrót do względnej sprawności, kazali mu zapomnieć na zawsze o lataniu. Jednak Dale Black miał w sobie wielką siłę i wiarę w to, że jego powołaniem jest lotnictwo, dlatego pokonał wszystkie przeciwności, otrzymał licencję pilota i mimo problemów ze zdrowiem pracował przez wiele lat w liniach lotniczych. W książce dzieli się z czytelnikami swoją inspirującą historią i dodaje otuchy osobom zmagającym się z chorobą. Ciekawa pozycja nie tylko dla osób zainteresowanych lotnictwem.



Lecę dalej. Tanie podniebne podróże   Małgorzata Filipczak
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza opisuje podróże autorki, druga pokazuje jak podróżować niewielkim kosztem. Autorka w ciekawy sposób opisuje wizyty w najróżniejszych miejscach globu, a relację uzupełnia zdjęciami. Obala mity dotyczące tanich lotów, promocji w liniach lotniczych i wyjaśnia, że czasami taniej jest polecieć z przesiadką w mieście, którego nie bralibyśmy nigdy po uwagę.

Pilot Apacza   Ed Macy
Opowieść oparta na faktach. Opisuje losy pilota śmigłowca służącego w Afganistanie. Polecam ją wszystkim zainteresowanym działaniami wojskowymi na Bliskim Wchodzie, czy w ogólności lotnictwem wojskowym.




Etat w chmurach. Dziennik pokładowy stewardessy     Teresa Grzywocz
Historia Polki, która zdecydowała się na karierę w jednej z arabskich linii lotniczych. Autorka opisuje jakie tak naprawdę jest życie stewardessy w dalekim pustynnym kraju i z czym związany jest kontrakt personelu pokładowego. Opowiada o wyrzeczeniach, jakich wymaga ten zawód, ale też wspomina wiele zabawnych chwil.

Wniebowzięte    Anna Sulińska
Anna Sulińska pokazuje czytelnikowi historię polskiego lotnictwa cywilnego, opartą na losach stewardess PLL LOT. Opowiada o początkach tego zawodu w Polsce i wszystkich problemach, z jakimi kobiety zmagały się w trudnych czasach powojennych. Materiał do pisania stanowiły rozmowy z byłymi stewardessami, które wspominały kursy, stroje, zabawne i tragiczne historie, ale także wielokrotne porwania samolotów. Książkę szczególnie polecam osobom interesującym się praca na pokładzie samolotu lub historią PRL-u. 


Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo     Melanie Benjamin
Historia Anny Lindbergh, znanej głównie jako żona Charlesa Lindergh'a. Niewielu jednak wie, że była ona przede wszystkim pierwszą Amerykanką, która uzyskała licencję pilota. Książka pokazuje nie tylko jak wyglądały wspólne loty tych dwojga, ale także opisuje porwanie ich syna i zmaganie Anny z tą tragedią i licznymi zdradami męża. 

Moje skrzydła. Drugi znaczy ostatni   Sebastian Kawa
Wywiad z wielokrotnym mistrzem świata w szybownictwie - Sebastianem Kawą. Historia życia, która pokazuje nie tylko jak wyglądają zawody szybowcowe, ale także jak ciężka i piękna jest droga wiodąca do najwyższego miejsca na podium.


Pilot, naga prawda. Czynnik ludzki w katastrofach lotniczych     David Beaty
Osobiście jedna z moich ulubionych książek. Ponadczasowa, bo mimo, że od pierwszego wydania upłynęło już dobre kilka lat, to poruszone w niej kwestie są nadal aktualne. Autor pokazuje jak istotną rolę w lotnictwie odgrywa czynnik ludzi i jak wielki wpływ wywiera na bezpieczeństwo operacji lotniczych. Opisuje przyczyny wypadków, które były skutkiem błędów ludzkich. Czynnik ludzki - ostatnia bariera lotnictwa.

333 samoloty. Maszyny latające z całego świata 
Album z krótkim opisem i charakterystyką techniczną najpopularniejszych statków powietrznych pasażerskich, transportowych, bombowych, myśliwskich, rozpoznawczych i innych.


Awiatorzy     Jarosław Sokół
Historia opowiedziana na tle wydarzeń I wojny światowej. Mówi o tym, jak wielka część historii zależała od młodych osób, które kształtowały rozwijające się dopiero lotnictwo.

Dywizjon 303      Arkady Fiedler
Lektura szkolna, którą wszyscy znają. Historia udziału polskich pilotów w walce przeciw inwazji niemieckiej na Wyspy Brytyjskie.




Lotnictwo cywilne. Słownik angielsko-polski i polsko-angielski     Bartłomiej Czekowski
Słownik składa się z dwóch części i  ponad 3000 terminów z różnych dziedzin lotnictwa. Zawiera nie tylko tłumaczenia, ale także transkrypcje i definicje oraz wykaz skrótów i symboli. Pozycja zarówno dla osób zajmujących się lotnictwem ze strony zawodowej, naukowej, jak i pasjonatów lotnictwa.

Lotnictwo komunikacyjne. Podręcznik ogólnej wiedzy lotniczej    Stanley Steward i John Edwards
Książka nie jest podręcznikiem technicznym, ale zawiera zbiór wiedzy lotniczej przeznaczonej dla czytelników powyższego słownika.


Na mojej liście książek do zdobycia są jeszcze m.in.: Ile startów, tyle lądowań Marian Nowotnik, Pilotaż samolotu od podstaw Edmund Mikołajczuk, Samoloty wszech czasów - album Mark Phelps, Drony Martin J. Dougherty, Air Confidential Elliott Hester, Cześć, giniemy! Jarosław Reszka, Ja, Kapitan Tadeusz Wrona i wiele, wiele innych.





Share:

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe zestawienie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Twojemu zestawieniu uzyskałam literaturę do mojej pracy proseminaryjnej oraz licencjackiej!!!! Kto wie, moze i nawet magisterskiej. DZIĘKUJĘ!!!!!
    Pozdrawiam,

    Miśka
    http://miska-grabowska.pl

    OdpowiedzUsuń