Blog o samolotach, lotnictwie - mojej pasji.

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszym lotem

Cześć.
Mnóstwo znajomych osób pyta mnie, co powinni zabrać ze sobą do bagażu lub kiedy stawić się na lotnisku, dlatego postanowiłam napisać post na ten temat.

Jak to wszystko działa?

Po przybyciu na lotnisko pasażer jest odprawiany na lot (o ile tego nie zrobił wcześniej online), nadaje swój bagaż i dostaje kartę pokładową, potem przez kontrolę kart pokładowych przechodzi do kontroli bezpieczeństwa, a następnie do bramek (gate), gdzie odbywa się wejście do samolotu (boarding).

Karta pokładowa
Jest to magiczny kawałek papieru z kodem kreskowym i napisem "Boarding Pass". Zazwyczaj jest też na nim port wylotu i przylotu, dane pasażera, numer miejsca, godzina boardingu itp. Bilety i  rezerwacje to nie karty pokładowe, są na nich zapisane wszelkie dane dotyczące rejsu, ale i tak potrzebna jest kart pokładowa, którą skanują pracownicy przy bramkach. Dlatego trzeba się odprawić online, na stanowisku odprawy biletowo-bagażowej lub w urządzeniach self check-in, w zależności od wymagań linii i dopiero z wydrukowaną kartą można iść dalej.

Magiczne 2 godziny przed odlotem
Kiedy najlepiej pojawić się na lotnisku? Większość linii lotniczych otwiera stanowiska odpraw na 2 godziny przed odlotem. Jeśli nie oddajecie bagażu i macie już wydrukowaną kartę pokładową, to teoretycznie na lotnisko przyjechać można później. Należy jednak wziąć pod uwagę kolejki do kontroli bezpieczeństwa. Niektóre linie lotnicze umożliwiają odprawę na lotnisku na 24 lub 36 godzin przed lotem. Czasami warto przyjechać wcześniej na lotnisko i poczekać trochę przy gate, niż wpadać biegiem w ostatniej chwili. Jeśli pasażer przyjdzie do bramki po godzinie zakończenia boardingu, to musi liczyć się z tym, że nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu. Procedura wycofywania jego bagażu rozpoczęła się. Oznacza to konieczność zmiany rejsu na koszt pasażera.

Co można przewozić w bagażu?
Przede wszystkim należy zastanowić się o jakim rodzaju bagażu mówimy. Czy jest to bagaż rejestrowany, oddawany do luku bagażowego samolotu, czy bagaż podręczny, który zabieramy na pokład i umieszczamy na półce nad głową lub pod fotelem. Na stronie (Urzędu Lotnictwa Cywilnego) ULC dostępna jest dokładna lista przedmiotów dozwolonych i zabronionych do przewozu.
Płyny, w tym kosmetyki można przewozić w pojemnikach o max. pojemności 100 ml. Pojemniki muszą być umieszczone w plastikowej torebce o pojemności 1 litra.
Leki można przewozić w bagażu kabinowym (niekoniecznie w plastikowej torebce), o ile są niezbędne pasażerowi w podróży, należy je zgłosić przy kontroli.
Żywność w stanie stałym (np. kanapki) bez ograniczeń (ale też nie ma potrzeby przewozić całej walizki jedzenia, należy też pamiętać o zakazie przewozu mięsa do Polski z niektórych krajów). Przewóz produktów w stanie ciekłym (np. jogurty) wiąże się z ograniczeniami pojemników do 100 ml (spakowanych do litrowej torebki).
Sprzęt elektroniczny - można go przewozić tylko w bagażu kabinowym, należy wyjąć całą elektronikę do kontroli, podobnie jak okrycia wierzchnie.
Przed lotem należy zapoznać się z tą listą, żeby nie narazić się na konieczność wyrzucenia części zawartości bagażu.

O przewozie zwierząt, czy nart i innych przedmiotów ponadgabarytowych należy przeczytać na stronie linii lotniczej, bo każda może mieć na to inne przepisy. Poza tym, może to być też uwarunkowane krajem, do którego lecimy.

Wybór miejsca w samolocie
Które jest najlepsze? Czy i jak mogę je wybrać?
Dla mnie każde miejsce w samolocie jest dobre, a szczególnie te w kokpicie ;)
Warto sprawdzić rozłożenie miejsc w typie samolotu, którym lecimy, np. na stronie http://www.seatguru.com/.
Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowego miejsca na nogi, ze względu na wzrost, czy kontuzje, dobrze jest wybrać miejsce przy wyjściu awaryjnym. Zazwyczaj są one umieszczone na skrzydłach. Dla takich osób miejsca przy przejściu są lepsze niż te w środku, czy przy oknie. Nie polecam również miejsc w pobliżu toalety, jeśli ktoś nie zamierza z niej często korzystać. Nie można wcześniej przewidzieć, gdzie usiądzie rodzina z małymi dziećmi, czy wyjątkowo nieprzyjemny współpasażer, ale czasami jest możliwa zamiana miejsca z innym pasażerem, o ile się zgodzi. Jeśli samolot nie jest wypełniony, a nikt nie siedzi przy wyjściu emergency, to warto zgłosić się do stewardessy, bo możemy dzięki temu trafić na miejsce przy oknie.

Nie pomyl lotniska
Przed wyjściem z domu lepiej sprawdzić czy pamiętamy z którego lotniska lecimy. W Warszawie dochodzi niekiedy do pomyłek i pasażerowie lecący z lotniska Warszawa Modlin pojawiają się na Lotnisku Chopina. Potem tylko niepotrzebny stres związany z dojazdem na drugie lotnisko i możliwością spóźnienia na lot. W innych europejskich miastach jest podobnie. Lecąc z Londynu sprawdźmy, czy to Heathrow, Luton, Gatwick, czy inne.

Mała prośba na koniec - nie miejcie pretensji do pracowników lotniska, że coś jest nie po Waszej myśli. Nie oni stworzyli przepisy i procedury związane z lotem.

W nawiązaniu do tematu - wspomnienia z mojego pierwszego lotu: Modlin-Gdańsk-Modlin, zdjęcia robiłam jeszcze telefonem.
Fot. A. B737 linii Ryanair, lotnisko w Modlinie.
Fot. A. Podejście do lądowania w Gdańsku.
Fot. A. Port Lotniczy Gdańsk, tuż przed kołowaniem do startu, w tle "landryny" Wizzair.
A.
Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz